Sproszkowany Sok z Jęczmienia vs. Trawa Jęczmienna: Walka o Wartość Odżywczą

  Wprowadzenie

Sok z jęczmienia i trawa jęczmienna to dwa produkty, które zdobywają coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę i styl życia. Oba te produkty są pochodzenia roślinnego, ale różnią się pod wieloma względami, a przede wszystkim wartością odżywczą. W tym artykule omówimy różnice między sproszkowanym sokiem z jęczmienia a trawą jęczmienną i dowiemy się, dlaczego sok z jęczmienia jest często uważany za bardziej wartościowy.

  Różnica w Przetwarzaniu i Formie

1. *Sproszkowany Sok z Jęczmienia*: Sproszkowany sok z jęczmienia jest produktem uzyskiwanym poprzez wyciśnięcie soku z młodej trawy jęczmiennej, a następnie suszenie go i mielenie na proszek. Ten proces minimalizuje utratę składników odżywczych i pozwala na zachowanie większej ilości enzymów i chlorofilu. Co istotne, proces ten usuwa również celulozę, która może być trudna do strawienia przez ludzki układ trawienny, ponieważ ludzkie jelita nie posiadają celulazy, enzymu potrzebnego do rozkładu celulozy.

2. *Trawa Jęczmienna*: Trawa jęczmienna, z drugiej strony, to dosłownie młode pędy jęczmienia, które są suszone i mielone na proszek. Ten proces zachowuje naturalną strukturę rośliny, w tym celulozę. Celuloza może być trudna do strawienia przez ludzki układ trawienny i może powodować problemy trawienne u niektórych osób.

 Różnica w Składnikach Odżywczych

3. *Chlorofil*: Sproszkowany sok z jęczmienia zawiera znacznie więcej chlorofilu niż trawa jęczmienna. Chlorofil jest silnym przeciwutleniaczem i może pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz promować zdrowy układ krwionośny.

4. *Białko*: Sproszkowany sok z jęczmienia zawiera również więcej białka w porównaniu do trawy jęczmiennej. Jest to korzystne, szczególnie dla wegan i wegetarian, którzy poszukują źródła białka roślinnego.

5. *Enzymy*: Proces wytwarzania sproszkowanego soku z jęczmienia jest bardziej delikatny i pozwala na zachowanie większej ilości enzymów, które mogą wspomagać procesy trawienne i ogólną zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych.

6. *Witaminy i Minerały*: Sproszkowany sok z jęczmienia jest bogatszy w witaminy, takie jak witamina A, C, E i K, a także minerały, w tym żelazo, magnez i wapń, w porównaniu do trawy jęczmiennej.

Dlaczego Sproszkowany Sok z Jęczmienia Jest Wartościowszy?

Sproszkowany sok z jęczmienia jest często uważany za bardziej wartościowy od trawy jęczmiennej ze względu na wyższą zawartość składników odżywczych, w tym chlorofilu, białka, enzymów, witamin i minerałów. Proces produkcji soku pozwala na zachowanie tych cennych składników odżywczych w większych ilościach niż proces suszenia i mielenia trawy jęczmiennej. Ponadto, eliminacja celulozy z sproszkowanego soku z jęczmienia jest korzystna i niepotrzebnie nie obciąża naszych jelit.

*Bibliografia*

1. Ben-Arye, E., Goldin, E., & Wengrower, D. (2002). Wheat grass juice in the treatment of active distal ulcerative colitis: a randomized double-blind placebo-controlled trial. Scandinavian Journal of Gastroenterology, 37(4), 444-449.

2. Grassin-Delyle, S., Abrial, C., Fayad-Kobeissi, S., Brollo, M., Faisy, C., & Devillier, P. (2014). The role of oxidative stress in the pathogenesis of asthma and COPD: implications for treatment. European Respiratory Review, 23(133), 146-157.

3. Bar-Sela, G., Cohen, M., Ben-Arye, E., Epelbaum, R., & Meshulam, Y. (2015). The Medical Use of Wheatgrass: Review of the Gap Between Basic and Clinical Applications. Mini-Reviews in Medicinal Chemistry, 15(12), 1002-1010.

4. Białek, A., Stawarska, A., Bodecka, J., & Białek, M. (2019). Chlorophylls in some selected varieties of grasses and leguminous plants. PLoS ONE, 14(6), e0218109.

5. Czajka, A., Iskra, R., & Szefer, P. (2015). The effects of organic and conventional farming on selected quality properties of sweet basil (Ocimum basilicum L.) and common dill (Anethum graveolens L.). Food Chemistry, 182, 37-47.